Kto musi zostać VATowcem w 2018 roku

Założyłeś działalność gospodarczą i nie wiesz, czy powinieneś rozliczać VAT w urzędzie skarbowym bądź skorzystać z pomocy biura rachunkowego Warszawa? A może prowadzisz ją od lat i zastanawiasz się, czy warto rozliczać podatek od towarów i usług? Dowiedz się, kto musi zostać VATowcem w 2018 roku, a kto może skorzystać ze zwolnienia. Powiemy również o tym, w jakich sytuacjach będziesz zmuszony zacząć płacić podatek VAT jeśli wcześniej tego nie robiłeś oraz jakie obszary działalności wykluczają cię z opcjonalnego zwolnienia z tego podatku.

VAT – opcjonalny, ale nie dla każdego

Podatek VAT to podatek od towarów i usług, który dotyczy sprzedawców oraz konsumentów, a jego wartość jest płacona w przypadku każdej transakcji, chociaż w praktyce pokrywają go konsumenci. Ten rodzaj „daniny” nie jest płacony bezpośrednio w urzędzie skarbowym, ale w czasie zakupów – jako składowa końcowej ceny za towar bądź usługę.

Stawki VAT w Polsce w 2018 roku:
– 23% – podstawowa stawka podatku VAT,
– 8% – obniżona stawka podatku VAT, która obowiązuje np. roboty konserwacyjne powiązane z budownictwem czy obiekty budownictwa mieszkaniowego,
– 5% – obniżona stawka podatku VAT, która obowiązuje np. na książki oraz czasopisma czy produkty rolne,
– 0% – stawka dla eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Jako podatnicy możemy skorzystać jednak ze zwolnienia. Warto zatem zadać pytanie, kto musi być VATowcem, a kogo ten obowiązek nie obejmuje?

Wysokość podatku VAT

Kto może skorzystać ze zwolnienia podatkowego w 2018 roku?

Zwolnienia z podatku VAT dzielą się na podmiotowe oraz przedmiotowe. Można zatem powiedzieć, że mamy podwójne szanse na ominięcie obowiązku dodatkowego opodatkowania. Na czym jednak polegają obie formy?

Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT

Zwolnienie podatkowe podmiotowe dotyczy wysokości sprzedaży (liczy się okres od 1 stycznia do 31 grudnia). Musisz zostać VATowcem jeśli:
– przekroczysz w ciągu roku limit sprzedaży 200 000 zł (aktualny na 2018 rok),
– jeśli rozpoczynasz działalność w ciągu roku, obliczasz wszystko proporcjonalnie – 200 000 zł x LD/365, przy czym LD oznacza liczbę dni prowadzenia działalności gospodarczej, jaka pozostała do końca roku.

Jeśli nie jesteś pewny, czy prawidłowo obliczasz limit sprzedaży i możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT, warto sprawdzić te informacje u zaufanego księgowego. Biuro rachunkowe Targówek pomoże ci obliczyć wszystkie najważniejsze dane, by określić jak wygląda sytuacja w przypadku twojej działalności.

Zwolnienie przedmiotowe z podatku VAT

Zwolnienie przedmiotowe dotyczy konkretnych towarów i usług, niezależnie od wysokości sprzedaży. Grupa towarów oraz usług, w przypadku których nie obowiązuje podatek VAT dotyczy m.in. opieki medycznej czy zarządzania funduszami inwestycyjnymi. Pełna lista jest jednak na tyle rozległa, że zachęcamy do zapoznania się z art. 43 ustawy o podatku VAT.

Kto musi być VATowcem w 2018 roku?

Zwolnienie VAT nie obowiązuje w kilku przypadkach. Będziesz musiał zostać VATowcem, jeśli:
– sprzedajesz towary wymienione w załączniku nr 12 do ustawy o VAT,
– oferujesz wyroby z metali szlachetnym bądź z ich udziałem,
– sprzedajesz towary z podatkiem akcyzowym,
– sprzedajesz budynki lub ich części oraz tereny budowlane,
– oferujesz nowe środki transportu,
– świadczysz usługi prawnicze,
– świadczysz usługi w zakresie doradztwa z wyłączeniem doradztwa rolniczego, dotyczącego chowu zwierząt czy planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
– oferujesz usługi jubilerskie,
– nie posiadasz siedziby działalności gospodarczej na terenie Rzeczpospolitej Polski.

Nie jesteś pewny, czy zakres prowadzonej przez ciebie działalności zobowiązuje cię do płacenia podatku VAT? Firma księgowa Białołęka pomoże ci określić wszystkie obowiązki w zakresie podatkowym.

Podatek VAT w handlu

Obowiązek podatku VAT w przypadku handlu z UE

W przypadku dokonywania transakcji z kontrahentami z państw Unii Europejskiej, należy zarejestrować się jako podatnik VAT-EU. Warto mieć na uwadze fakt, że nie obowiązują zwolnienia podmiotowe ani przedmiotowe jak w przypadku krajowego podatku VAT. Jeśli dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) bądź zakupisz towary od firmy z UE, przy czym wartość wszystkich transakcji w ciągu roku przekroczy 50 000 zł, jesteś zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług (nawet jeśli w przypadku pozostałych transakcji na terenie kraju jesteś zwolniony).

Obowiązek złożenia deklaracji VAT-EU obowiązuje także wtedy, gdy:
– nabywasz usługi od kontrahentów z UE,
– bierzesz udział w wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług.

Ważną informacją dla podatnika jest to, że w przypadku zwolnienia z podatku VAT, a konieczności zarejestrowania się jako płatnik VAT-EU, zwolnienie nie zostaje w żaden sposób zniesione. Wątpliwości odnośnie transakcji na terenie UE warto zawsze rozwiać w sprawdzonym biurze księgowym Warszawa.

Nie muszę być VATowcem w 2018 roku – jakie są moje obowiązki?

Jeśli jesteś zwolniony z podatku VAT nie musisz składać deklaracji VAT-7 czy VAT-7K i nie rozliczasz się z tytułu sprzedaży, ale nie masz również prawa do odliczenia. Musisz jak inne podmioty prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, dzięki której będziesz mógł szybko zorientować się, jeśli przekroczysz próg zwolnienia podmiotowego. Pamiętaj o tym, że zanim do tego dojdzie, musisz zarejestrować się jako płatnik VAT.

Wady i zalety płacenia podatku VAT

VAT – zalety i wady płacenia podatku od towarów i usług

Podatnik, który może skorzystać ze zwolnienia często staje przed trudną decyzją, która będzie miała wpływ na jego przyszłe finanse – zostać VATowcem czy skorzystać z prawa do zwolnienia, skoro takowe przysługuje? Przed ostatecznym wyborem warto zastanowić się nad zaletami i wadami tego rozwiązania.

Dlaczego warto być VATowcem:
– atut w przypadku relacji biznesowych – nasi kontrahenci będący również podatnikami VAT mogą dokonać odliczeń,
– duże odliczenia w przypadku częstych transakcji z innymi przedsiębiorcami.

Kiedy nie opłaca się być VATowcem:
– jeśli prowadzimy sprzedaż bądź usługi głównie na rzecz osób prywatnych,
– jeśli nie chcemy kontrolować na bieżąco zmian w przepisach, które bywają skomplikowanego i stosunkowo często ulegają zmianom oraz prowadzić skomplikowanej dokumentacji.

Chcę być VATowcem w 2018 roku – jak się zarejestrować

Każdy, kto musi zostać VATowcem lub chce nim zostać, powinien wypełnić deklarację VAT-R i złożyć ją we właściwym urzędzie. Można tego dokonać wraz z założeniem działalności bądź przed wystawieniem pierwszej faktury. Zgłoszenie się do płacenia podatku VAT nie jest obciążone żadnymi kosztami.

Czy można wrócić do zwolnienia podatkowego VAT

Każdy kto musi być VATowcem w 2018 roku, może przestać nim być już rok później (licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia). Jeśli zostaliśmy VATowcami dobrowolnie, również po roku możemy zrezygnować z podatku od towarów i usług. Jak tego dokonać? Do 15 stycznia składamy w urzędzie skarbowym deklarację VAT-R w formie aktualizacji danych, zaznaczając w formularzu datę rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia.

Kto musi być VATowcem, a kto będzie zwolniony w 2018 roku

Bycie VATowcem ma swoje wady i zalety, jednak warto mieć cały czas sprawy pod kontrolą, ponieważ jeśli popełnimy błąd i przekroczymy kwotę bez zgłoszenia odpowiednich deklaracji do urzędu, możemy zostać obciążeni niemałymi kosztami dodatkowymi. Stając się VATowcem mamy szereg dodatkowych obowiązków, o których warto pamiętać i wypełniać je zawsze terminowo. Jeśli nie jesteśmy pewni jak rozliczać niektóre transakcje, warto skorzystać z usług doświadczonego biura rachunkowego Warszawa, które uchroni nas przed dotkliwymi karami ze strony urzędów.