Ważne terminy podatkowe – poznaj kalendarz przedsiębiorcy

Kalendarz przedsiębiorcy

Opłacanie podatków to nieodłączna część prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kiedy jednak należy zapłacić ZUS, kiedy złożyć roczne zeznania bądź uregulować VAT? Przygotowaliśmy dla ciebie kalendarz podatkowy przedsiębiorcy, który biuro rachunkowe Targówek zna na pamięć. Teraz twoja kolej.

Ważne terminy podatkowe – o tym pamiętaj każdego miesiąca

Wybrane rozliczenia podatkowe Targówek należy składać każdego miesiąca, przy czym terminy rozliczeń różnią się w zależności od tego, czy zatrudniamy pracowników czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza.

Dla pracodawców zatrudniających pracowników:
– do 7 dnia – rozliczenie podatkowe osób na karcie podatkowej,
– do 10 dnia – wypłata wynagrodzeń za poprzedni miesiąc,
– do 15 dnia – opłacenie ZUS,
– do 20 dnia – zapłacenie podatku dochodowego za pracowników i siebie,
– do 25 dnia – rozliczenie podatku VAT.

Dla pracodawców niezatrudniających pracowników:
– do 7 dnia – rozliczenie podatkowe osób na karcie podatkowej,
– do 10 dnia – opłacenie ZUS,
– do 20 dnia – zapłacenie podatku dochodowego – PIT-5,
– do 25 dnia – rozliczenie podatku VAT.

Potrzebujesz pomocy w zakresie kadry i płace Białołęka? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz – chętnie doradzimy i przypomnimy najważniejsze terminy rozliczeń.

Terminy rozliczeń kwartalnych

Kalendarz podatkowy przedsiębiorcy obejmuje także płatności, które wykonuje się co kwartał. Dotyczy to m.in. rozliczania podatku dochodowego i/lub VAT, jeśli korzystamy z takiej opcji. Rozliczeń z urzędami dokonuje się w styczniu, kwietniu, lipcu oraz w październiku za miniony kwartał kalendarzowy. Należy jedynie mieć na uwadze to, że korzystanie z kwartalnych opłat nie zwalnia z wysyłania co miesiąc pliku JPK_VAT.

Terminy rozliczeń przedsiębiorców – o tym pamiętaj raz do roku

Terminy składania deklaracji podatkowych mijają również raz do roku. O czym należy zatem pamiętać i kiedy:

– 20 stycznia – mija termin powiadomienia US o wyborze sposobu opodatkowania bądź jego zmiany,
– 31 stycznia – rozliczanie podatku dochodowego pracowników za pomocą druku PIT-4R lub/i PIT-8AR,
– 20 lutego – termin powiadomienia US o zmianie okresu rozliczeniowego podatku dochodowego,
– 28 lutego – termin przygotowania rozliczeń z pracownikami PIT-11 – do tego dnia musimy również przesłać egzemplarz pracownikowi oraz dodatkowy Urzędowi Skarbowemu,
– 30 kwietnia – deklaracja podatkowa PIT-36 lub PIT-36L, bądź PIT-28 lub PIT-16A – w zależności od wybranego sposobu rozliczenia. Jeśli nie jesteś pewny, która deklaracja jest prawidłowa, biuro rachunkowe Targówek pomoże ci w uzyskaniu niezbędnych informacji.

Terminarz podatkowy przedsiębiorcy zawsze pod ręką

Rozliczenia podatkowe Targówek mogą przysporzyć wielu kłopotów, szczególnie jeśli pomylimy terminy, narażając się na kary ze strony Urzędu Skarbowego. Warto mieć zawsze rękę na pulsie, a w drugiej kalendarz podatkowy przedsiębiorcy, w którym zaznaczymy wszystkie najważniejsze daty. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie spokój ducha i dobrze prosperującą firmę.