Działalność nierejestrowana czyli firma na próbę

Dzialalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana to szansa dla wszystkich osób, które nie są pewne tego, czy ich firma od razu rozwinie skrzydła. Bez zbędnych formalności, opłacania wysokich składek i prowadzenia skomplikowanej dokumentacji księgowej. Dla kogo jest jednak działalność bez rejestracji? Czy mogą sobie na nią pozwolić osoby mające stałą umowę o pracę?

Działalność nieewidencjonowana dla osób fizycznych od 30 kwietnia 2018 roku

Działalność nieewidencjonowana to pojęcie, które pojawia się w przepisach od dnia 30 kwietnia 2018 roku jako ustawa Prawo Przedsiębiorców. Została ona stworzona dla wszystkich osób, które do tej pory nie prowadziły działalności i chcą spróbować swoim sił w biznesie.

Jakie są warunki podjęcia działalności nierejestrowanej:
– osoba fizyczna nie może prowadzić działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy – wyjątkiem są spółki prawa handlowego, które mają inną osobowość prawną, zatem nie wykluczają prowadzenia działalności nieewidencjonowanej. Ustawodawca wprowadził również okres przejściowy, który oznacza, że jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nie prowadziłeś działalności gospodarczej, również możesz rozpocząć działalność nieewidencjonowaną. Jeśli nie jesteś pewny, czy możesz skorzystać z tej możliwości, biuro rachunkowe Targówek chętnie odpowie na dodatkowe pytania;
– wykonuje działania samodzielnie, nie jest możliwe prowadzenie działalności nierejestrowanej przez dwie osoby bądź więcej;
– nie sprzedaje produktów ani usług, które wymagają uzyskania pozwoleń, koncesji, licencji (działalność niereglamentowana);
– przychód w każdym miesiącu nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia – na 2018 rok 1050 zł brutto. W momencie przekroczenia tej kwoty w ciągu 7 dni trzeba zarejestrować działalność gospodarczą.

Działalność nieewidencjonowana a ZUS

Prowadząc działalność nierejestrowaną nie masz obowiązku odprowadzania żadnych składek do ZUS – ani społecznych, ani zdrowotnych.

Działalność nieewidencjonowana a podatek

Działalność nierejestrowaną rozliczamy w zeznaniu rocznym PIT-36 wpisując ją w części „Inne źródła”. Przychody z tego tytułu są opodatkowane wg skali podatkowej czyli 18 bądź 32%. W związku z tym, że działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, nie trzeba odprowadzać podatku co miesiąc, a wystarczy zrobić to wraz z rozliczeniem rocznym. Rozliczenia podatkowe Targówek spędzają ci sen z powiek? Napisz do nas, a doradzimy jak rozliczyć ten rodzaj działalności.

Działalność nieewidencjonowana a umowa o pracę

Umowa o pracę nie koliduje w żaden sposób z założeniem działalności nieewidencjonowanej. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, czy w umowie między pracodawcą nie została zawarta klauzula o zakazie konkurencji. Jeśli okaże się, że nasze przychody przekraczają określoną granicę i będziemy zmuszeni zarejestrować działalność, możemy zostać wtedy pozwani o nieuczciwą konkurencję.

Działalność nieewidencjonowana a VAT oraz konieczność korzystania z kasy fiskalnej

Działalność nierejestrowana jest przewidziana głównie dla osób fizycznych świadczących usługi na rzecz innych osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych, jednak nie wyklucza również działalności gospodarczych. Biorąc pod uwagę przepis art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług jesteśmy zwolnieni z podatku VAT ze względu na nieprzekroczenie 200 000 zł przychodu – chyba, że świadczymy usługi w zakresie podmiotów, których nie obowiązuje zwolnienie.

Naszym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji sprzedaży, na podstawie której musimy ustalić, czy wymagane będzie posiadanie kasy fiskalnej np. ze względu na charakter świadczonych usług. Jeśli sprawdziliśmy informacje i nasze działania są zwolnione z kasy fiskalnej, musimy prowadzić ewidencję sprzedaży bezrachunkowej. Jeśli podejmujemy współpracę z firmami, powinniśmy udokumentować je fakturą bez VAT w przypadku firm zwolnionych z VAT, a fakturą VAT wtedy, jeśli mamy do czynienia z podatnikiem VAT.

Działalność nierejestrowana faktura:
– data wystawienia oraz numer,
– imiona i nazwiska bądź nazwy podatników wraz z adresami,
– nazwę usługi bądź towaru,
– miarę oraz ilość produktów czy usług,
– cenę jednostkową oraz pełną kwotę należności.

Działalność nierejestrowana rachunek:
– data sprzedaży,
– liczba porządkowa,
– nazwa sprzedawcy oraz nabywcy,
– nazwa usługi bądź towaru,
– pełna kwota należności.

Działalność nieewidencjonowana szansą dla młodego pokolenia

Działalność nierejestrowana ma wiele zalet, szczególnie dla młodych osób, które nie chcą opłacać okresowych zaliczek na podatek dochodowy, zgłaszać działalności w CEIDG, urzędzie skarbowym czy GUS i wolą prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Kadry i płace Białołęka również są mniej skomplikowane, a jeśli z czasem okaże się, że nasza działalność przynosi spore zyski, musimy założyć firmę. Ustawodawca przygotował jednak dwa ułatwienia, z których warto skorzystać – ulgę na start czyli brak składek społecznych do ZUS przez 6 miesięcy oraz mały ZUS, który oznacza mniejsze wysokości składek przez kolejne 24 miesiące.