Przepisy prawa pracy – gdzie zwrócić się po pomoc

Prawo pracy bywa szczególnie trudne w interpretacji w przypadku osób niezwiązanych z branżą, które mają problem z zatrudnieniem i nie potrafią odpowiedzieć na palące ich problemy. Doradztwo w sprawie prawa pracy Warszawa oraz w innych miejscowościach zawiera różnorodny zakres usług – dowiedz się, kiedy zwrócić się do specjalisty i jaki rodzaj pomocy może ci zaoferować.

Czytaj dalej Przepisy prawa pracy – gdzie zwrócić się po pomoc

Kosztorysy budowlane – jakie są ich rodzaje i jak powinny być wykonane?

Kosztorys budowlany może być potrzebny na różnym etapie prac – na samym początku, gdy przygotowujemy ofertę, gdy ubiegamy się o kredyt, czy na zakończeniu, gdy podwykonawcy podają kosztorysy robót, których nie mogli wcześniej odpowiednio wycenić. Jakie są rodzaje kosztorysów i kto powinien je wykonać? Dlaczego są one tak ważne i wymagane przez instytucje finansowe?

Czytaj dalej Kosztorysy budowlane – jakie są ich rodzaje i jak powinny być wykonane?

Księgi rachunkowe – obowiązek czy dobrowolny wybór?

Wielu przedsiębiorców jest zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych – kiedy jednak jest to obowiązkowe, a kiedy może być dobrowolnym wyborem? Co to jest księga rachunkowa i jakie dokumenty wchodzą w jej skład? Dowiedz się wszystkich najważniejszych informacji, które powinieneś znać jeszcze przed rozpoczęciem swojej działalności handlowej.

Czytaj dalej Księgi rachunkowe – obowiązek czy dobrowolny wybór?

Na czym polega doradztwo podatkowe dla przedsiębiorstw

Porady podatkowe stanowią już zakres podstawowych usług oferowanych przez doświadczonych i wykwalifikowanych księgowych. Każdy właściciel dużej czy małej firmy w pewnym momencie musi uporać się z ciągle zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego. Pracownicy nie zawsze potrafią wskazać najlepsze rozwiązanie, dlatego wybiera się specjalistów zewnętrznych, którzy pomagają rozwiązać kwestie księgowe, podatkowe, a nawet płacowe. Zobacz, dlaczego warto wybrać doradztwo podatkowe Warszawa i na czym ono dokładnie polega.

Czytaj dalej Na czym polega doradztwo podatkowe dla przedsiębiorstw

Formy i koszty zatrudnienia pracowników

W Polsce występuje kilka form zatrudnienia, które wiążą się z odmiennymi kosztami dla pracodawcy i odmiennymi zobowiązaniami ze strony pracownika. Czy będzie to umowa o pracę, dzieło, zlecenie lub inny rodzaj, należy zdecydować na podstawie charakteru pracy, specyfiki działalności i innych ważnych aspektów. Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w zależności od umowy? 

Czytaj dalej Formy i koszty zatrudnienia pracowników

Co robić, gdy dostałeś pismo od komornika

Pismo od komornika nie jest wcale taką rzadkością – pominięte zapłaty sprzed wielu lat, które wraz z odsetkami urastają do wysokich kwot, niezapłacone alimenty i inne problemy finansowe, które w końcu wracają do nas ze zdwojoną siłą. Co zrobić, gdy otrzymamy pismo od komornika? Jak poradzić sobie z egzekucją, jaką wysokość wynagrodzenia może zająć wierzyciel i do kogo zwrócić się po pomoc?

Czytaj dalej Co robić, gdy dostałeś pismo od komornika

Deklaracja PFRON – Wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Pracodawcy są zobowiązani przygotowywać comiesięczne oraz coroczne deklaracje, które są wymagane przez różnorodne organy prawne. Zastanawiacie się nad tym, kto składa deklarację PFRON? Być może słyszeliście już tą nazwę i nie wiecie, co oznacza ten skrót? Zobaczcie, co powinniście wiedzieć o deklaracjach do PFRON, by uniknąć przykrych konsekwencji ze strony prawnej.

Czytaj dalej Deklaracja PFRON – Wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Rejestracja pracodawcy i pracownika do ZUS – podręczne kompendium

Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, możesz nie wiedzieć, na czym polega sporządzanie miesięcznych deklaracji rozliczeniowych do ZUS, kto i w jakim terminie zgłasza pracownika i czy jako pracodawca również podlegasz temu obowiązkowi. W prawie istnieje wiele kruczków – inaczej postępuje się ze studentami, inaczej w przypadku działalności jednoosobowej czy prowadzenia spółki. Przeczytajcie nasze mini kompendium, by zrozumieć podstawowe zagadnienia prawne w zakresie rejestracji do ZUS.

Czytaj dalej Rejestracja pracodawcy i pracownika do ZUS – podręczne kompendium

Opodatkowanie umów cywilno-prawnych

Jeśli należysz do pracodawców, którzy zawierają umowy cywilno-prawne musisz odpowiednio je rozliczać. W zależności od wysokości wynagrodzenia, stosunku pracy czy rodzaju wykonywanych czynności, mogą zaistnieć zupełnie inne warunki opodatkowania. Prawidłowe opodatkowanie często przysparza kłopotów, dlatego nierzadko przedsiębiorcy sięgają po pomoc doświadczonych księgowych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chcesz rozliczyć umowy samodzielnie? Które przepisy zwierają najważniejsze informacje i jak je interpretować? Dowiedz się, jak rozliczać umowy cywilnoprawne i na co zwracać uwagę, by wykonać te czynności poprawnie.

Czytaj dalej Opodatkowanie umów cywilno-prawnych

Udany początek współpracy z biurem rachunkowym – to musisz wiedzieć

Początki współpracy mogą być różne – jeśli dopiero założyliśmy firmę, nie do końca wiemy, czego się spodziewać, na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie osoby do prowadzenia księgowości. Co warto ustalić od razu, a z czym można zaczekać? Na co być wyczulonym, by współpraca przebiegała prawidłowo od pierwszych przekazanych dokumentów? Dowiedzcie się, co należy wiedzieć rozpoczynając współpracę z biurem rachunkowym i co zrobić, by była ona jak najbardziej udana.

Czytaj dalej Udany początek współpracy z biurem rachunkowym – to musisz wiedzieć