Jak wybrać dobrą księgową?

Dobra księgowa

Każdy przedsiębiorca musi prowadzić wiele spraw związanych z księgowością – począwszy od księgi przychodów i rozchodów, ewidencji sprzedaży, aż po sprawiające trudności roczne sprawozdania finansowe. Na początku biznesowej drogi może nie być ich zbyt wiele, jednak jeśli wszystko zmierza w dobrym kierunku, znalezienie dobrej księgowej staje się koniecznością. Niezależnie od tego, czy zamierzamy zatrudnić osobę na stałe, czy bardziej odpowiadają nam usługi księgowe Warszawa Białołęka w trybie niestacjonarnym, musimy wiedzieć, jak wybrać najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.

Po pierwsze rekomendacje

Dobrą księgową najszybciej znajdziemy pytając o nią znajomych i bliskich, którzy prowadzą biznes i współpracują np. z biurem rachunkowym Warszawa. Drogą pantoflową dowiemy się, czy wybrany specjalista jest elastyczny, rzetelny, terminowy oraz jakie ma podejście do klienta i jego spraw. Warto pamiętać o tym, że księgowego z „polecenia” można również znaleźć w sieci. Wiele firm oficjalnie przedstawia swoje rekomendacje na stronach, a na forach i grupach tematycznych można zapytać innych internautów o polecanych specjalistów. Uważajmy jedynie na marketing i sprawdźmy wybrane usługi księgowe Warszawa Białołęka osobiście – wiele można wywnioskować już od pierwszego kontaktu.

Wiedza i doświadczenie

Dawniej każdy księgowy musiał posiadać certyfikat Ministerstwa Finansów, który potwierdzał jego kompetencje. Wymóg ten został jednak zniesiony i wśród ofert księgowych, można znaleźć wiele osób bez doświadczenia i wykształcenia, które kuszą niskimi cenami. Jak wybrać dobrego księgowego? Sprawdzając jego kompetencje i wiedzę. Dyplomowani księgowi z wieloletnim doświadczeniem oraz uprawnieniami Ministerstwa Finansów z pewnością lepiej poradzą sobie z naszymi sprawami i doradzą wtedy, gdy nawet nie będziemy wiedzieli o tym, że tego potrzebujemy. Ważne jest również upewnienie się, czy księgowy współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak rewident czy doradca podatkowy – mamy wtedy pewność, że podejmie próbę rozwiązania każdego problemu, nawet jeśli przekracza jego kompetencje.

Szeroki wachlarz usług i ich wykonywanie

Księgowość Warszawa Białołęka powinna oferować taki wachlarz usług, który odpowiada naszym oczekiwaniom. Niektórzy specjalizują się w wąskim zakresie księgowości – jeśli jednak nam to wystarcza, to nie ma powodu do zmartwień. Najważniejsze jest określenie własnych potrzeb, a następnie sprawdzenie oferty danego biura rachunkowego Warszawa.

Gdy znajdziemy odpowiednich księgowych, bądźmy również przeczuleni na cennik – Ile kosztuje wybrany przez nas zakres usług? Jakie są limity faktur oraz innych istotnych dokumentów? Dowiedzmy się również, w jaki sposób będą rozliczane nadprogramowe dokumenty. Dobra księgowa z pewnością udzieli nam niezbędnych odpowiedzi, bez ryzyka ukrytych kosztów.

Poza zakresem usług księgowego, istotna jest forma kontaktu. W tym przypadku także musimy zastanowić się nad tym, czego naprawdę potrzebujemy. W niektórych firmach księgowe są dostępne codziennie w formie stacjonarnej, w innych pojawiają się raz w tygodniu, a w jeszcze innych odbierają jedynie dokumenty raz w miesiącu, pozostając w stałym kontakcie online. Usługi księgowe Warszawa Białołęka mogą być bardzo zróżnicowane – na czym nam najbardziej zależy? Na szybkiej poradzie online? Na możliwości wykonania telefonu o każdej porze? A może nie przewidujemy ciągłego kontaktu z księgowymi?

Księgowy z ludzką twarzą

Gdy wybierzemy już księgowość Warszawa Białołęka, upewnijmy się, że specjalista odpowiada nam personalnie. Nawet najbardziej polecana osoba, która zdumiewa nas wachlarzem kompetencji, przyciąga niskimi cenami i zakresem usług, nie sprawdzi się we współpracy, jeśli nie znajdziemy wspólnego języka. Ważne jest to, byśmy mogli zwrócić się do księgowej z każdą wątpliwością, licząc na jej zaangażowanie w naszą sprawę. Dobry specjalista stara się również pomóc wygenerować oszczędności lub załatwić niektóre formalności szybciej. Istotny jest również sam język – jeśli księgowy będzie z nami rozmawiał jedynie językiem aktów prawnych, nie spodziewajmy się długiej i owocnej współpracy. Osoby kompetentne umieją w prosty sposób przekazać swoją wiedzę.

O tym również pamiętaj

Biuro rachunkowe powinno posiadać ubezpieczenie OC, które chroni naszą firmę w razie ewentualnych błędów. Nie bez przyczyny mówi się, że o tym, czy korzystamy z usług dobrego księgowego, dowiemy się dopiero w czasie kontroli. Gdyby okazało się, że nie wszystko się zgadza, dzięki OC będziemy mogli wyegzekwować rekompensatę, która daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Dobra księgowa poszukiwana

Znalezienie dobrej księgowej wcale nie graniczy z cudem! Należy jedynie podejść do sprawy kompleksowo i nie decydować się na pierwszą ofertę, którą zobaczyliśmy w sieci. Niska cena to nie jedyna zaleta, na którą warto zwracać uwagę – istotne są również kompetencje, zdolności interpersonalne, dyspozycyjność i kilka innych cech, o których już wiecie.

Życzymy owocnego poszukiwania księgowych i skorzystania z naszych usług! Przekonajcie się, że jesteśmy cenionymi specjalistami w swojej dziedzinie – +48 500 176 251.