JPK – Jednolity Plik Kontrolny

Przypominamy, że od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Tym samym obowiązki w zakresie JPK_VAT będą mieli już wszyscy czynni podatnicy VAT.

Kogo dotyczy Jednolity plik kontrolny

Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który spełnia oba poniższe warunki:

  • zatrudnia średniorocznie mniej niż 10-ciu pracowników,
  • jego roczny obrót netto ze sprzedaży wyrobów, towarów i usług czy operacji finansowych nie przekracza 2 milionów euro (równowartość w złotówkach).

Według przepisów mikroprzedsiębiorcą jest również jednoosobowa działalność gospodarcza, dlatego będzie musiała sprostać problemowi księgi dochodów a jpk.

Dodatkowo, począwszy od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe/księgi rachunkowe w formie elektronicznej, będą musieli przekazywać w formie plików JPK całość lub część swoich ksiąg oraz dowodów księgowych na wezwanie organów podatkowych.

JPK z punktu widzenia przedsiębiorcy

Nie jest zaskoczeniem, że zarówno JPK, jak i JPK_VAT jest przede wszystkim ułatwieniem dla organów podatkowych, które zautomatyzują weryfikację danych podatkowych i będą mogły szybciej przeprowadzić czynności kontrolne. Od tej pory ewidencja VAT w formie elektronicznej będzie w końcu dotyczyła znacznej części polskich przedsiębiorstw.

Warto jednak zwrócić uwagę na pozytywny wpływ na działanie firm, gdyż dzięki nowym przepisom łatwiej będzie wykryć wewnętrzne nieprawidłowości. Co ważne, przeprowadzanie elektronicznej kontroli powinno być mniej uciążliwe, gdyż w razie pozytywnego wyniku, organy skarbowe nie będą sprawdzały dokumentów w siedzibie firmy.

Inne rodzaje JPK

  • JPK i JPK_VAT muszą być wysyłane co miesiąc do organów skarbowych, istnieją jednak inne pliki, które należy generować, by móc je przedstawić na żądanie urzędu.
  • JPK_PKPIR – JPK a księgi podatkowe – dotyczy prowadzonej księgi przychodów i rozchodów
  • JPK_EWP –dotyczy prowadzonej ewidencji przychodów
  • JPK_KR – JPK a księgi rachunkowe – dotyczy osób, które je prowadzą
  • JPK_MAG – dotyczy gospodarki magazynowej
  • JPK_FA – dla osób wystawiających faktury VAT
  • JPK_RB – dotyczy rachunków bankowych

Jednolity plik kontrolny Warszawa/Białołęka/Targówek

W EZ TAX Biuro Rachunkowe Warszawa Białołęka wykorzystujemy programy finansowo – księgowe umożliwiające generowanie i przekazywanie w imieniu naszych Klientów danych w postaci plików JPK. Nie pobieramy za to żadnych dodatkowych opłat.

Jeżeli poszukujecie Państwo sprawdzonego biura rachunkowego na terenie Warszawy (Białołęka lub Targówek) – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu –usługi księgowe EZ TAX w Warszawie